LNKC logotipas

Dainų diena 2018
Naujienos
Zaraso ežero salą užlies skudučių garsai ir ragų gausmas
2022-10-10

 

Šį savaitgalį Zarasai kviečia į ypatingą reginį – du šimtai skudutininkų ir ragininkų iš visos Lietuvos čia susiburs bendram pasirodymui. Spalio 15–16 d. ežerų sostine vadinamame mieste vyks skudutininkų ansamblių ir ragų pūtėjų festivalis „Dudutis“.

Pirmą kartą Zarasuose vyksiančiame festivalyje dalyvaus 16 kolektyvų iš Alytaus, Biržų, Gargždų, Jonavos, Kalvarijos, Klaipėdos, Marijampolės, Pasvalio, Tauragės, Utenos, Vilniaus ir Zarasų, taip pat Vilniaus universiteto dainų ir šokių ansamblis bei unikalus duetas „Lajos“, į bendrą muzikinį audinį įpinsiantis vokalo, kanklių ir perkusijos skambesį. 

Šiųmetis festivalis, kurį rengia Lietuvos nacionalinis kultūros centras kartu su Zarasų kultūros centru, skiriamas tautosakininko, skudučių bei ragų muzikos puoselėtojo Stasio Paliulio 120-osioms gimimo metinėms paminėti.

Šeštadienį 18 val. Zaraso ežero saloje naujai atsidariusioje multifunkcinėje erdvėje „Kupolė“ festivalio atidarymo koncerte „Skudučių skambesiai“ kartu su skudutininkų ir ragininkų ansambliais pasirodymą surengs duetas „Lajos“, kurio muzikantės – Ingrida Spalinskaitė-Kurienė (kanklės, perkusija) ir Justė Sakalytė (balsas, skudučiai, lamzdelis) – yra profesionalios atlikėjos. 

Sekmadienį 16 val. Zarasų kultūros centro salėje vyks Didysis festivalio koncertas. Programoje skambės liaudies instrumentų melodijos bei folkloro ansamblių atliekami kūriniai. Klausytojai išgirs ir specialiai šiam festivaliui sukurtą kompozitoriaus Donato Zakaro pjesę „Skudučių išdaiga“, kurią atliks jaunieji Klaipėdos Vydūno gimnazijos skudutininkai. Koncerto svečias – Vilniaus universiteto dainų ir šokių ansamblis.

Skudučiai – vienas populiariausių liaudies muzikos instrumentų, turinčių senas ir originalias liaudiškojo grojimo tradicijas. Lietuvos nacionalinis kultūros centras, propaguodamas retesnes liaudies meno apraiškas, nutarė prikelti šio unikalaus instrumento viešą skambesį ir 2010 m. Utenoje surengė pirmąjį skudutininkų festivalį. Ten pat festivalis buvo pakrikštytas skambiu „Dudučio“ vardu. Vėliau festivalį nutarta rengti vis kitame Aukštaitijos regiono mieste – koncertai jau vyko Biržuose, Utenoje, Panevėžyje, Pasvalyje.

Rengėjai: Lietuvos nacionalinis kultūros centras ir Zarasų kultūros centras

Rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba

Informacinis rėmėjas – LRT Plius